Mobil Uygulama Geliştirme Nedir ?

Teknolojinin ilerlemesi ve mobil cihaz kullanımının artmasıyla mobil uygulamaların sayısı da artıyor. Özellikle bankacılık, alışveriş vb. hayatı kolaylaştıran alanlarda mobil uygulamalar; basitçe yazılmış bir kod bütünü olmak yerine, kolay ve kullanışlı sistemler sunmak için vazgeçilmez hal alıyor. IOS işletim sistemiyle geliştirilenler App Store üzerinden, Android işletim sistemiyle geliştirilen mobil uygulamalara ise Google Play üzerinden ulaşım sağlanıyor.

IOS ve Android uygulamaları sadece büyük şirketler için değil; küçük ve orta ölçekli şirketler için de yaratılabilir uygulamaları kapsamaktadır. İnsanların bir kuruma telefon üzerinden ulaşması; güçlü bir iletişim yaratmanın yanında, günümüzde bir gereklilik halini almış durumda.
IOS ve Android uygulamalarıyla doğrudan ulaşabildiğiniz müşteriler sebebiyle; bütün kontrol sizin elinizde olur, iş takibini kolay ve sorunsuz yaparsınız. Mobil uygulamalar sayesinde; operasyonel maliyetlerden tasarruf eder, her an istediğiniz şekilde ödeme alabilir, müşteri beklentilerini doğru tespit edip rahatlıkla karşılayabilir, e-ticaret ve reklam kanalları vasıtasıyla gelirinizi arttırabilir; servisiniz ile hizmetinizi daha işlevsel ve kaliteli hale getirebilir, müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

Mobil bir uygulamanın geliştirilebilmesi için belli adımlara dikkat edilmelidir. Mobil uygulamaların da aynı web siteniz gibi sürekli geliştirilip güncellenmesi gerekmektedir. Yine web sitelerinde olduğu gibi, sürdürülebilir olmaları çok önemlidir.
Genellikle hep IOS uygulamalarla ilgilenilse de; birçok telefon Android ve bir kısmı da Windows işletim sistemi kullanmakta. Eğer siz sadece uygulamanızı IOS üzerinden düşünürseniz bu çok büyük bir yanılgı olur. Uygulamanızın bütün işletim sistemlerinde geçerli olmasına ve kusursuz çalışmasına dikkat etmeniz gerekli.

Başlangıçta müşterilerinizden çok fazla izin ve bağlayıcılık istemeyin. Çünkü herhangi bir hacklenme durumunda, kurumsal kimliğiniz çok büyük zarar görür. Ne kadar güvenliğe önem verirseniz verin, müşterilerinizin aldığınız kişisel bilgi ve izinleri olabildiğince minimumda tutun.

Aynı zamanda kullanıcı yorumlarını çok ama çok ciddiye alın. Çünkü mobil uygulamaların testleri her telefonda farklı olacağından, müşterileriniz aynı zamanda sizin AR-GE çalışanlarınız olacaktır. Yaptıkları yorumları dikkate alıp güncellemeleri ona göre yapmalısınız. İyi çalışan bir IOS ve Android uygulaması; müşterilerinizin memnuniyetini yüksek tutacaktır.